انواع روش های چاپ

 

 

 آموزش چاپ سیلک

تعداد صفحات : ۱۴

سایز صفحات : A5  

حجم فایل : ۱۰۰ کیلوبایت

نوع فایل : PDF

زبان : فارسی

 

+ نوشته شده در  ۸۷/۰۱/۰۲ساعت   توسط روناش سیلک  | 

 

چاپ فتوسيلک ( تک رنگ ) : 

 

مواد و ابزار لازم :

 

۱- قاب چوبی در ابعاد ۳۰ * ۴۰

 

۲- توری سیلک

 

۳- لاک حساس

 

۴- مرکب چاپ

 

۵- تینر یا نفت

 

۶- لیسه (اسکویئجی )

 

۷- چسب کاغذی ( کارتن )

 

۸- مقوای مشکی    A3

 

۹- شیشه       A3

 

10- قلم مو متوسط رنگ روغن ( شماره ي 3 و 5 )

      

                                                  روش کار در ادامه مطالب . . .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۶/۱۲/۱۲ساعت   توسط روناش سیلک  | 

شستن شابلون

 

1- پلاستيكي به مساحت دو برابر شابلون به طور كامل روي زمين پهن كنيد و مقداري وايكتس روي آن بريزيد.

 

2- شابلون را روي پلاستيك آغشته به وايكتس قرار دهيد و دوباره توي شابلون وايكتس بريزيد.

3- نيمه ديگر پلاستيك را بر روي شابلون برگردانيدو آن را به شابلون بچسبانيد و بگذاريد 5 دقيقه شابلون به همين حالت باشد.

 

4- پس از 5 دقيقه شابلون را از لاي پلاستيك بيرون بياوريد و آن را زير شير آب بگيريد و با فشار آب مواد حساس را از شابلون پاك كنيد.

 

5- پس از پاك شدن مواد حساس ، شابلون را با تايد و يك پارچه بشوييد ، و دوباره با فشار آب مواد را از شابلون پاك مي كنيم.

 

6- پس از شستن شابلون مشاهده مي كنيم كه هنوز قسمت هايي از طرح قبلي بر روي شابلون مشاهده مي شود كه اگر پاك نشود در عكاسي بعدي دچار مشكل مي شويم.

 

7- براي پاك كردن اين لكه ها ، دو تكه پشم شيشه را آغشته به تينر ده هزار مي كنيم و آن را از دو طرف شابلون بر روي قسمت لكه دار ماساژ مي دهيم تا لكه ها محو شوند.

 

8- پس از پاك شدن لكه ها دوباره شابلون را با آب و تايد شستشو مي دهيم.

 

 

 

+ نوشته شده در  ۸۶/۰۵/۰۵ساعت   توسط روناش سیلک  | 

پس از تهيه وسايل اوليه چاپ سيلك خود را به چارچوب منگنه كنيد يا چسب بزنيد.پس از كشيدن پارچه سيلك روي چارچوب بايد شابلون را با يك مايع صابوني و فشار آب بشوريد و سپس تا شابلون خشك شود و يا با يك سشوار آنرا خشك كنيد ( دقت نماييد كه سشوار ممكن است در اثر نزديكي با پارچه سيلك آن را بسوزاند.) و اما در اين مرحله شما بايد لاك حساستان راآماده كنيد لاك حساس از يك خمير آبي رنگ و يك مايع نارنجي رنگ تشكيل شده است شما بايد لاك حساس را به نسبت ده به يك (ده قسمت خمير و يك قسمت خمير مايع حساس نارنجي رنگ) مخلوط كنيد و آنرا در محيط تاريك خوب به هم بزنيد منظور از محيط تاريك يك اتاق با پرده هاي مشكي و يا تيره كه نور مستقيم در آن وجود نداشته باشداست شما مي توانيد اين محيط را با استفاده از پارچه هاي سياه در منزل خود به وجود آوريد.اين محيط تاريك براي ديدن اشياء در صورت لزوم مي توانيد از لامپ قرمز رنگ كوچك و يا چراغ خواب استفاده كنيد كه اين چراغ را خودتان مي توانيد با فرو كردن آن در رنگ قرمز ايجاد كنيد. در مرحله بعد شما بايد در محيط تاريك لاك حساس مخلوط شده را به طور يكنواخت روي پارچه سيلك بماليد مي توانيد براي اين كار از كارت اينترنت استفاده كنيد و پس از آن بايد شابلون را خشك كنيد براي اين كار هم مي توانيد از يك سشوار كمك بگيريد.حالا شابلون شما آماده است كه طرح مورد نظرتان را روي كاغذ شفاف (كاغذ كالك يا طلق ترانسپارنت) پرينت بگيريد و يا خودتان آن را بكشيد حالا در اين مرحله شما بايد ميزنورتان را براي نوردهي به شابلون آماده كنيد.

 

دستگاه ( ميزنور ) را روشن نماييد.

 

بعد از آماده كردن ميز نور شما بايد با دقت مراحل بعدي را دنبال كنيد چون ممكن است در اثر يك اشتباه كوچك طرح شما خراب شود طرح مورد نظر خود را كه روي كاغذ كالك پرينت  كرده ايد روي شيشه ميزنور قرار دهيد سپس چارچوب سيلك حساس شده را كه بايد كاملا خشك شده باشد روي كاغذ كالك مي گذاريم و روي آن پارچه (شمع) سياهي قرار       مي دهيم.

روي پارچه سياه وزنه اي 10 كيلويي قرار مي دهيم و ميزنور را به مدت دو الي پنج روشن مي كنيم كه البته با تجربه  مي توان به زمان مناسبي براي طرح مورد نظر دست يافت.بعد از نور ديدن بلافاصله شابلون را بشوريد با فشار آب مواضعي را كه نور نديده اند از ماده حساس پاك كنيد. مي بينيد كه طرحتان به صورت نگاتيو روي شابلون ظاهر شده است.حالا مي توانيد با خيال راحت اجسامي را كه قرار است چاپ زده شوند زير شابلون قرار داده و كار رنگ زدن را انجام دهيد براي اين كار شما ابتدا بايد شابلونتان را خشك كنيد و سپس آن را روي ميز به وسيله گيره لولادار ثابت كنيد جسم مورد نظر را زير شابلون قرار دهيد و رنگ را روي شابلون بريزيد و با كارتك شابلون رنگ را به طور يكنواخت روي شابلون بماليد تا طرح روي جسم منتقل شود.

بهتر است در دفعات ابتدايي كه غلظت رنگ زياد است طرح را روي يك كاغذ يا روزنامه امتحان كنيد تا اين كه طرح به شكل دلخواه در بيايد توجه داشته باشيد كه نحوه كارتك كشيدن وفشاري كه روي كارتك مي آوريد در كيفيت كارتان تاثير بسزايي دارد.بعد از رنگ مالي و اتمام كار بايد شابلون را بلافاصله بشوييد تا براي استفاده بعدي كاملا تميز و سفيد شده باشد ابتدا رنگ را توسط حلال پاك كنيد و با فشار آب بشوييد.

براي پاك كردن لاك حساس سفت شده مي توانيد از وايتكس استفاده كنيد مي توانيد شابلون را را در يك تشت قرار دهيد و با يك اسكاچ به آرامي آن را تميز كنيد كه فقط وقتي مي خواهيد شابلون را كاملا سفيد كنيد مي توانيد از وايكتس استفاده كنيد.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۶/۰۴/۰۴ساعت   توسط روناش سیلک  | 

11- ميزنور:

براي چاپ طرح روي شابلن از ميزنور استفاده مي شود. در ميز نور در چند ( معمولا از دو تا پنج ) لامپ مهتابي و يا لامپهاي مخصوص استفاده مي شود. عرض و طول ميز هر چه بيشتر باشد بهتر است چرا كه  در چاپ  طرح هاي بزرگ مشكلي نداشته باشيم. ارتفاع ميز از سطح لامپ تا شيشه روي ميز بين 20 الي 30 سانتي متر بوده و مدت نور دهي بين 5 تا 10 دقيقه بستگي به فاصله ، ضخامت طرح ، حرارت محيط و ضخامت دارد. در زماني كه طرح روي شيشه ميز نور قرار گرفت و شابلن روي طرح قرار گرفت و شابلن روي طرح گذاشته شد ، روي طرح را با پارچه مشكي پوشانده و يك جسم مسطح داخل قالب روي پارچه گذاشته و با وزنه اي مثل يك ظرف آب چهار ليتري روي كار گذاشته تا طرح به شيشه ميز نور كاملا چسبيده باشد و بعد از نور دهي شابلن با آب نيم گرم بدون فشار شسته مي شود و بعد خشك مي شود و اگر طرح مشكي داشت ، لازم است در بعضي نقاط مقداري دارو كشيده شود و نوردهي انجام و مجددا شسته و خشك گردد و البته اين عمليات بايد در يك تاريكخانه انجام شود و اين تاريكخانه مي تواند يك انبار باشد كه محل ورود نور با پارچه يا كارتن يا هر وسيله ديگر بسته باشد.

 

12- طرح:

عكس ترام داده شده

روش ترام در فتو شاپ = image-mode-gryscale-ok

image-mode-bitmap-output300-method-use=halftonescreen-

frequency80angle45shape=square

     طرح را مي توان روي طلق شفاف يا فيلميا كاغذ معمولي چاپ كرد اما شفافيت طرح در نقاطي كه قرار است نور از آن عبور كند خيلي مهم است و  مشكي بودن خطوطي كه قرار است نور از آن عبور نكند ، مهم تر است.

در كارگا ههاي حرفه اي از فيلم هاي مخصوص استفاده مي شوداما در اكثر كارگا ههاي سنتي از كاغذ هاي كالك بعنوان فيلم طرح مورد نظر نيز به عنوان فيلم استفاده كرد. در طرح هاي جديد كه از عكس ، منظره و البسه و اشخاص استفاده مي شود مثل فتوشاپ ، به عكس قوام وارد شده و عكس داراي منفذهاي بسيار ريزي براي عبور رنگ مي گردد البته روي طرح بايد در چهار گوشه علامت + گذاشت تا با قرار گرفتن روي شابلن با علامت + روي طرح تطبيق داده شود و از حركت طرح و جابجايي ناخواسته جلوگيري شده و اگر قرار به چاپ چند رنگ باشد ابتدا بايد تمام صفحات طرح در چهار گوشه اين علائم را به يك نحو داشته باشد و براي هر رنگ يك طرح و يك شابلن مورد نياز است.

13- خشك كن:

براي خشك كردن يكي از راهها استفاده از طناب و گيره لباس است يا استفاده از يك قفسه براي خشك كردن و راه ديگر ايجاد محيط گرم توسط هيتر يا سشوار و هر وسيله گرما زا است اما اگر امكان محيط خشك كن را نداريد از رنگ هاي زود بازده مثل رنگ PVC استفاده كنيد و يا رنگ پلي اتيلن.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۶/۰۳/۰۳ساعت   توسط روناش سیلک  | 

6- كاردك يا اسكويجي:

      براي عمل چاپ مي توانيم از هر وسيله اي استفاده كنيم اما كاردك استاندارد هاي خاصي دارد ، هر شي يك كاردك مخصوص مي طلبد ، كـاردك چاپ پارچه با چاپ مقوا  و  نايلكس از نظر زاويه لبه متفاوت است اما اكـثر كارگاههاي فعلي ما از كاردك لاستيكي و بندرت ژلاتيني استفاده مي كنند. ضخامت كاردك بايد به حدّي باشد كه براحتي خم نشود اما نبايد خشك و غير قابل انعطاف باشد. كاردك نبايد سوراخ يا بريدگي يا منفذي داشته باشد تا رنگ به آن نفوذ كند. كاردك بايد در طول كار و بعد از اتمام چاپ كاملا ، تميز و شسته شود. كاردك نيز ساخت ايران و هم ساخت ساير كشور ها وجود دارد.

در كارهايي با عرض كم ، مشكل نوع كاردك زياد نيست اما هر چه سطح چاپ بيشتر و وسيع تر باشد صافي لبه كاردك به مهارت بيشتر نياز خواهد داشت. فشار كاردك به تور ، بستگي به نوع طرح و ميزان رنگ و ضخامت خطوط طرح دارد.

 

7- دارو:

فرمول دارو حساس البته توصيه ساخت آنرا به دوستان ندارم فقط جهت اطلاع و افزايش دانش عرض شد:

ژلاتين = 88 گرم

آب مقطر = 538 گرم

آمونياك 9 = nh3 گرم

ضد كف = 8 گرم

كاژلين (يك نوع چسب) = 88 گرم

آب = 270 گرم

بي كرمات پتاسيم 90 = ( cr2o7k2 ) گرم

جمع 1000 گرم

شكل كشيدن دارو به تور:

در كارگا ههاي بزرگ دارو اسپري مي شود ژلاتين خاص كه با چند ماده ديگر در برابر نور حساس مي گردد. پايه لاك حساس چاپ سيلك را  ايجاد مي كند. در بسته هاي تجاري موجود در بازار اكثرا شامل دو مواد بي كرومات و ژلاتين به مقدار يك به ده مي باشد البته نحوه و مدت هم زدن و در تاريك خانه درست كردن دارو از موارد الزامي است. داروي ايجاد شده اگر نور نبيند تا 24 ساعت قابل استفاده است. براي هم زدن دو ماده فوق بايد دقت شود تا تركيب شيميايي انجام شود. بعد از ساختن دارو در تاريكخانه با يك كاردك مثل كارت تلفن باطله سطح تور را بايد يكنواخت آغشته نمود و البته از هر دو طرف توري و جهت كشيدن دارو روي شابلن بايد يك طرف عمودي كشيده شود و در پشت كار افقي تا عمل يكنواختي كامل گردد. بعضي از اساتيد قديم وقتي دارو يكبار كشيده شد و با سشوار يا باد پنكه يا در هواي آزاد خشك شد ، مجددا دارو را با مقدار آب رقيق كرده و بار ديگر روي شابلن لايه بسيار نازكي مي كشند تا منفذي احتمالي خالي از لاك وجود نداشته باشد. دارو هاي ايراني جنس خوبي دارند و اكثرا چاپ كاران از آن راضي هستند اما در كارگا ههاي بزرگ اكثرا از داروهاي خارجي استفاده مي كنند زيرا بعد از پاك كردن اثر كمتري از طرح بجا مي ماند البته بايد دقت شود قبل از كشيدن دارو تور عاري از چربي ، گرد و غبار و هر نوع آلودگي باشد و بعد از پاك كردن تور هم بايد از تور در برابر موارد فوق محافظت كرد و در محلي دور از  خطر نگهداري كرد.

 

8- ريتاردر:

ريتادر نوعي شل كننده رنگ ، ايجاد كننده چسبندگي رنگ به شي و براي شستن تور استفاده مي شود. بسياري از كارگا ههاي سنتي از تينر فوري بجاي ريتاردر استفاده مي كنند. در چاپهاي عادي اين امر مشكلي ندارد اما در كارهاي ظريف استفاده از ريتاردر مهم است مثلا در هنگام استفاده از رنگ P.V.C و يا رنگ پلي اتيلن استفاده از ريتاردر در شل سازي رنگ ضروري است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۶/۰۲/۰۲ساعت   توسط روناش سیلک  | 

پايه و اساس چاپ سيلك بر مبناي تور ابريشم بر روي قالب يا چهار چوب از جنس چوب يا فلز است كه با داروي ژلاتين حساس به نور ، آغشته شده و بعد از نور دهي شسته مي شود و با رنگ روي اشياء عمل چاپ انجام مي شود ، اما عملياتي قبل از چاپ و در حين چاپ و بعد از چاپ بايد انجام شود.

در اين جزوه به گونه اي مختصر آموزش سيلك تقديم علاقه مندان مي گردد ؛ از لحاظ قيمت كار سيلك بسيار اقتصادي و با حداقل سرمايه قابل فعاليت مي باشد.

اكثر مشاغل كه امروز وجود دارد شرع كار با چند ميليون تومان هزينه است اما براي چاپ سيلك با هزينه كمي امكان راه اندازي يك كارگاه وجود دارد مواد لازم تمام و كمال در ايران و تمامي شهرها يافت مي شود.

فهرست :

1- صفحه كار   2- گيره  3- ميز كار  4- قالب يا چهار چوب  5- تور  6- كاردك يا اسكويج 7- دارو

 

8- ريتاردر  9- پاك كننده ها  10- رنگ ها  11- ميز نور  12- طرح  13- خشك كن  14- چاپ

 

15- موارد كاربرد چاپ سيلك  16- عيوب احتمالي در چاپ سيلك

 

1-     صفحه كار:

يكي از مهم ترين مشخصه صفحه كار در دستگاه چاپ سيلك صاف بودن صفحه مي باشد. گودي يا برآمدگي صفحه باعث مي شودكه عمل چاپ بخوبي انجام نشود. جنس اين صفحه تفاوتي ندارد اما در حال حاضر صفحات از نوئپان ، MDF و صفحه آهني ساخته مي شود. ضخامت صفحات بايد به گونه اي باشد كه با فشار تغييري نكند و دقت شود كه در طول كار اگر رنگي روي صفحه ريخته شد ، سريع تر پاك شود.

در كارهاي حرفه اي تر ، صفحات را سوراخ هاي ريزي كرده و دستگاه مكش زير صفحه نصب مي كنند تا باعث شود كار به صفحه كاملا بچسبد. اندازه صفحات به نوع چاپ بستگي دارد. معمولا چاپ كاران ترجيح مي دهند كه صفحه كار وسيع و بزرگي داشته باشند تا در چاپ دچار كمبود نباشند و البته بسياري از كارگاه هاي چاپ صفحه كار همان صفحه ميز است كه از لحاظ اقتصادي در اوايل فعاليت مفيد است اما چند اشكال وجود دارد :

اول آنكه در روي ميز بتدريج رنگ و خراش و ساير مسائل باعث خرابي ميز و خرابي چاپ خواهد شد پس توصيه مي شود كه صفحه كار با ميز معمولي جدا باشد. اندازه فعلي   30 × 40 و 40 × 50 و 50 × 60 و همچنين 60 × 70 هستند البته براي كارهاي طولي ميزهايي مي سازند كه در طول 100 × 300 هم براي چاپ پارچه بهره مي برند.

 

2-     گيره و لولا

روي صفحه كار گيره و لولا نقش مهمي دارد. بستن چهار چوب روي ميز كار بوسيله گيره انجام مي گيرد. معمولا چند پيچ نقش اصلي را دارند. گام پيچ تفاوت چنداني ندارد اما ضخامت پيچ معمولا پيچ هشت يا ده مي باشد اما تعداد پيچ بستگي به اندازه چهار چوب دارد. اكثر قالب ها را مي توان با دو پيچ بست.

قد پيچ بايد به اندازه اي باشد كه بتواند چهار چوب را كاملا سفت كند البته اگر زير پيچ يك صفحه مثل تسمه فلزي بگذاريم تا روي چهار چوب اثر فشار پيچ چهار چوب را خراب نكند و البته بهتر است گيره از طرفين داراي پيچ تنظيم ارتفاع باشد تا بتوان اشياء به ارتفاع مختلف را با يك دستگاه چاپ كرد.

اما اگر تنظيم ارتفاع نياز نباشد گيره را مي توان بدون پيچ با لولاي ساده به صفحه كار نصبت كرد البته پيشنهاد مي كنيم از سيستم دستگاه سيلك روشن بهره ببريد كه دستگاه از لحاظ ارتفاع قابل تنظيم است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۶/۰۱/۰۱ساعت   توسط روناش سیلک  | 

 چند نكته براي شما دوست عزيز:

اگر دقت كرده باشيد متوجه مي شويد كه جسمي كه قرار است رنگ بخورد بايد حتما فيكس و ثابت باشد مي توانيد براي اين كار از قالب استفاده كنيد تهيه قالب بيشتر ذوقي و سليقه اي است مثلا براي ثابت نگه داشتن سي دي از فيلم هاي سوخته راديولوژي استفاده مي شود بدين صورت كه اين فيلم ها را به صورت نيم دايره از يك طرف مي برند و سي دي را در آن قرار مي دهند و فيلم را با چسب به ميز محكم مي كنند.

براي تهيه قالب براي اجسام قطور و بي شكل مانند خودكار و جاسويچي مي توانيد از قالب هاي يونيليتي استفاده كنيد. اين قالب ها بسيار انعطاف پذير هستند و به هر شكل دلخواهي در مي آيند و مي توان درون آن را با گچ پر نمود.

در واقع قالب انعطاف پذير چيزي است كه تمام افراد فعال در زمينه چاپ هميشه به دنبال آن هستند.

براي طرح هاي چند رنگ شما بايد براي هر رنگ يك شابلون بسازيد و آنها بر روي جسم مورد نظر منطبق كنيد نرم افزار كارل در او امكان خروجي به صورت چهار رنگ اصلي قرمز و آبي و زرد و مشكي را دارد.

هر چه در توليد شابلون دقت بيشتري به خرج دهيد ، كارها مشتري پسندتر مي شود. به همين خاطر اگر احتمالا شابلون درست از آب در نيامد با حوصله نسخه ديگري از آن را درست كنيد. فرامش نكنيد كه از اين شابلون قرار است صدها نسخه زده شود. بنابراين اگر نسخه مادر خراب باشد ، طبيعتا كل محصولات خراب خواهند شد.

 در صورتي كه مشكل آب داريد مي توانيد از آب پاش هاي اسپري موجود در بازار استفاده كنيد. به اين ترتيب كه به دو طرف پارچه سيلك نور ديده با آب پاش آب بپاشيد و سپس پنبه خشكي را به آرامي روي پارچه بگذاريد (پنبه را نماليد) و بعد برداريد و با اين كار آب برداري كنيد. خميرهاي نورديده جذب پنبه مي شوند و به همراه قطرات آب به راحتي از سيلك جدا مي شود.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  ۸۵/۱۲/۱۲ساعت   توسط روناش سیلک  |